53 Yıllık Maysan Artık Koreli Oldu

Türkiye'de araç amortisörü denildiğinde öncü kaptan olan Maysan şirketi 1969 yılında kuruldu.Türkiye otomotiv piyasasında kendisinin çok etkin bir rolü var.

Sektöre üretim yapmaya devam eden Maysan 1976 yılında Çukurova Grubuna katılmasının ardından Tofaş,Renault,Mercedes Benz Türk gibi başlıca şirketlerin üretimini üstlenmiş.1977'de Güney Koreli Mando Corporation ile yapılan anlaşma ile şirket adı Maysan Mando olarak değiştirildi.

Maysan'ın ürün yelpazesi askeri araçlardan tutun da binek araçlara hafif ve ağır araçlara kadar uzanıyor.Amortisör denildiğinde ilk akla gelen firmalardan biri Maysan.Aynı zamanda demiryollarında da kendisini gösteriyor.

75 farklı ülkeye ürün gönderen Maysan üretimin %35'lik kısmını gelen servis ve satış sonrası hizmet yönlendirmesinden alıyor.Kalan kısımlarda ise bilinen küçük veya büyük(Renaul,Ford,Nissan,Hyundai,Kia,GM,Iveco vb..) ölçekli otomotiv firmalarına amortisör üretimi yapıyor.

Güney Koreli inşaat ve otomotiv şirketi Halla Group bünyesinde yer alan Mando Corparation edindiğimiz bilgiye göre şirketin geri kalan hisseni de satın almış durumda. Artık Maysan Mando'nun tamamı Madon Corparation'a geçmiş durumda Rekabet Kurulunundan da gerekli izinler çıkmış.

53 yıllık geçmişin ardından devir işlemleri tamamlandıktan sonra artık Maysan da Koreli oldu.

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ