Afganistanda 6.1'lik Deprem Yaklaşık Bin Vatandaşın Canını Aldı

Afganisan Paktika vilayetinde 6.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi, büyük çaplı depremde edinilen bilgiye göre yaklaşık olarak bin vatandaşın hayatını kaybettiği yönünde.

Paktika Pakistan'ın sınırına yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bir vilayet, meydana gelen depremde edinilen bilgiye göre yaklaşık bin kişinin hayatın kaybettiği ve 500 kişiye yakın vatandaşının yaralandığı bilgisi geldi.

Edinilen bir diğer bilgi ise bu depremlerin eski olmadığı öğrenildi evvelsi gün de 10 kilometre derinlikte meydana gelen depremin bilançosu ise 100 evin yıkıldığı yönünde.

Avrupa Merkez Sismolojisi Merkezi EMSC sarsıntının ne denli büyük ölçüde olduğu şu rakamlarla bildirdi Pakistan ve Hindistan bölgeleri arasında yaşayan yaklaşık 500 kilometrelik bir alanda 119 milyon kişinin bu sarsıntıyı hissettiğini bildirdi

Yaşanan bu deprem ise ülke halkında en büyük deprem olarak hafızalarında kalacak

TALİBAN LİDERİNDEN YARDIM ÇAĞRISI

Çok değil 10 ay önce ülke yönetimini ele geçiren Taliban için de bu doğan afet önemli bir sınav oldu.Taliban lideri kamuoyuna kendisni sık göstermese de tüm BM'ye bir mesajı var, Taliban Lideri Molla Heybetullah Ahundzade "uluslar arası toplumu ve tüm insani yardım kuruluşlarını bu büyük trajediden etkilenen Afgan halkına yardım etmeye çağırdı."

Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinden geçen süre boyunca tüm ödemelerin aksadığı ve ülke halkının yoksullukla ve açıkla savaştığı bi durumda.

Öte yandan edinilen bilgiye göre BM yardım konusunda gerekli adımları atıyor fakat paranın ve yardımların büyük bir çoğunun Taliban yönetmiinin eline geçmesi durumunu da değerlendiren BM yetkilileri yardımların bu sebepten ötürü yavaş gittiğini bildirdi.

Gönderilen yardımlarda Helikopter destekli olması durumu bir nebze olsa da hızlandırıyor fakat kırsal alanlarda ulaşmanın zor olduğu ve ölü sayısının artmasının beklendiğini açıkladı

Bilgi ve Kültür Dairesi Başkanı Mohammad Amin Huzaifa yapmış olduğu açıklamada "Ölü sayısı artıyor.İnsanlar mezar üstüne mezar kazıyor" ifadesini kullandı.

TÜRK KIZILAYI BÖLGEDE

Yapılan ilk müdahalede 500 aile için gıda ve insani yardım faliyetlerinde bulunuldu.Faliyetlerin devam edeceği bildiren yetkililer Türk Kızılay Afganistan Delegasyonu ve Afgan Kızılayı yetkilileri ile kooardineli bir şekilde çalışmalarına devam edeceklerini bildirdi.

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ