Asgari Ücrete Ara Zam Çalışmaları Hızlandı Kabine Toplandı

Tüm işverenlerin ve işçilerin gözü kulağı gelecek olan ara zamda kabine toplantılarını hızlandırırken kesinleşecek tarih ve ara zammın oranları yavaş yavaş çıkmaya başlıyor.

İşte işveren ve işçinin merak ettiği konular....

5 BİN TL'nin üzerinde olması bekleniyor

Asgari ücrete ara zam konusu milyonlarca işçiyi ve işverenin odak noktası oldu.Asgari ücret için Askeri Ücret Tespit Komisyonu ve işçilerin ve işverenlerin hukümet temsilcileri arasındaki diyaloglar hızlandırıldı.Gündeme gelen ek asgari ücrete zammın ne kadar olacağı konusu ise tartışmalar arasında henüz kesinleşmemiş fakat ortadaki formül ile ortada 5BİN TL veya üzeri rakamlar çıkması tartışılıyor.

Öte yandan henüz kesinleşmemiş fakat ortada dolaşan bu rakam için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in kabine toplantısında asgari ücrete ek zam konusunda bir sunum yapması bekleniyor.

TÜİK'in MAYIS ayı enflasyon verisini %73,50 olarak açıkladı.Böylelikle memur çalışanlarının enflasyon farkına 5 aylık rakamlar netleşti.5 aylık enflasyon oranı ise %35,64 oldu.TÜİK'in açıklamış olduğu %35,64 aylık MAYIS ayı enflasyon oranı verisi ile MERKEZ BANKASININ yeni anketine göre %3,77'lij enflasyon beklentiye göre yeni ek zamlı oranlar yavaş yavaş netleşmeye başladı.

Ancak henüz kesinleşmiş bir oran yok.Bunun yanı sıra kesin zam oranının HAZİRAN ayındaki enflasyon verisi ile zam farkında son rakamlar netleşecek.Haziran ayı enflasyon oranları ise 4 TEMMUZ 2022 PAZARTESİ günü açıklanacak.

5 AYLIK FARK

Edindiğimiz bilgiye göre

  • 6 Aylık enflasyon beklentisi : 40,75
  • 6 AYLIK SSK ve BAĞ-KUR emekli zammı : %40,75
  • 6 AYLIK memur enflasyon farkı: %33,25
  • Memur TEMMUZ ayı toplu sözleşme zammı : %7
  • Memur ve Memur Emeklisi zammı: 40,25
  • ek zam beklentisi: %3 ve ek zamlı memur zam oranı %43,25 oldu

Asgari ücret yıl başında %50'lik bir artış göstermiş 2022 brüt 5.004 lira,NET 4.253 lira olarak belirlenmişti.Uzmanların görüşü ise 1 TEMMUZ itibariyle geçerli olacak yeni ücret için birkaç formül devereye girebilir.

Olası bir zam durumunda uzmanlardan gelen ilk formül gerçekleşen enflasyon oranına göre ilk 5 ay için enflasyon %342 olmuştu.Yapılan tahminlere göre bu oran 6.ayın sonunda %37 olacak.Şayet bu oranda zam yapılacak olur ise asgari ücret 5 BİN 825 lira olarak uygulanacak.

YILLIk enflasyon tahminin yarısı olarak yapılır ise asgari ücret 5 BİN 847 liraya ulaşacak.

Diğer formül ise asgari ücretin işverene sigorta maliyeti olan 879 liradan vazgeçilmesi.Eğer bu durum gerçekleşirse ücret 5 BİN 132 liraya ulaşacak.

HAK-İŞ : ENFLASYON ÜZERİNDE OLMALI DİYOR

Hak-İş GENEL BAŞKANI Mahmut Arslan,Asgari Ücret Tespit Komisyonunu toplantıya çağırdı.Sorunları çözmek ve çözüm için öneride bulunan genel başkan aynı zamana şunları da ifade etti " Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeniden toplansın istiyoruz. Yeni Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayında enflasyon üzerinde bir artış sağlasın istiyoruz. Toplu sözleşmelerimizde sadece kamu çalışanları değil, özel sektörde çalışanların haklarının korunması gerekiyor." ifadelerine yer verdi.

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ