Avustralya 110bin işçi kabul etmeyi planlıyor

Avustralyada açık bulunan birçok iş kontenjanında iş ve işçi sıkıntısı sorunu nedeni ile bazı firmaların çalışma saatlerini yeniden düzenlemesi veya mevcut firmanın çalışma hizmetlerinde kısıtlamaya gittiği görülüyor.Bu sene ülkenin göçmen işçi alım sınırlarının kaldırılması veya yeniden düzenlemesi konusunda tartışmaları devam ediyor.


Kovid-19 salgınında sınırlarını kapatan ülke bununla beraber işçi ihtiyacının artmasıyla ülke bu sene 110bin vasıflı işçi kabul etmeyi planlıyor.
Ülkede birçok iş grubunda açık olduğu belirtildi.

Avustralya hükümetinin bu sene 110bin göçmen işçi almayı plandığı görülüyor.Yurt dışı kaynaklı yayınlanan habere göre işletmelerin çoğunda ya işçi sıkıntısı var yada verilen hizmetlerde ciddi bir sıkıntı yaşanıyor.
Çalışanların saatlerinin değiştirilmesi ve hizmet aksaklıkları gibi durumlar ile karşı karşıya kalan firmalar çözümü göçmen işçi alımı ile çözmeyi planlıyorlar.

Bununla beraber ülkenin göçmen işçi alım kanunu bu sene kaldırılması veyahut sayının yükseltilmesi gündemde.

Edinilen bilgiye göre ülkenin 2017'den bu yana yaklaşık olarak 160bin kalıcı göçmen olarak belirlenen ve yıllık kotasını dolduran ülkenin, salgın ve sıkı bir şekilde kapanması ile göçmen akışında ciddi bir düşüş yaşandı.

420 BİN AÇIK İŞ KOLU
Ülke genelinde yapılan araştırmaya göre 8 Haziran itibari ile 420 bin açık iş kolu olduğu belirtti.Haberin kaynağı ise Avustralya İstatistik Bürosu.

İstatistik Bürosundan yapılan bir diğer açıklama ise madencilik alanında,finan ve sigorta hizmetleri sektörü de dahil olmak üzere tüm sektörlerde iş gücüne ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yaşanan bu durumda ülkenin yaklaşık olarak 110bin vasıflı işçi kabul etmeyi planladıkları gündemde.

Ülkede 2014 yılında geçici vasıflı işçi vize sayısı 195bin kişi iken bu sayı şu anda ülkede 96bin.

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ