Gıda Krizi için Johnson ve Kaja Kallas ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İngiltere Başkanı Boris Johnson ve Estonya Başbakanı Kaja Kallas ile telefonla görüştü.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Erdoğan Johson görüşmesinde birçok konuya değinildi bunlar başlıca savunma sanayii başta olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkileri ve Rusya - Ukrayna savaşı da dahil olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Erdoğan ; Ukrayna ülkesinde bulunan ve halen aktif bir işlem gören tahılın ülkeden güvenli bir şekilde çıkartılması için ortak bir çalışma gerektiğini hatırlattı.

Estonya Başbakanı Kallas ile de iki ülke arasındaki bölgesel konuları ve ilişkileri konuştu.Aynı zamanda Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa da dahil görüşmeler gerçekleştiren Erdoğan; Ukrayna ve Rusyayı müzakerelere dönmeleri için de girişimlerinin devam ettiğini savaşın getirdiği insani alandaki olumsuzlukların azaltılması konusundaki gayretini bir kez daha hatırlattı.

Küresel gıdada önemli bir yer sahibi olan ve tahıl krizinde Ukrayna tahılının Karadeniz bölgesi üzerinden Birleşmiş Milletler'le birlikte müşterek gayret içerisinde olduklarını belirtti.

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ