Kuzey Kore'de Karantina: Emri Kim Jong-un Verdi

Dünya henüz COVID-19 panedemisini yeni yeni atlatırken Kuzey Kore'den endişe verici haberler gelmeye devam ediyor.Kim Jong'un liderliğindeki Kuzey Korede henüz tanımlanamayan yeni bir hastalık tüm dünyayı ve ülkeyi tedirgin ediyor.Dünya çapında büyük bir düşüş sergileyen COVID-19, sevindirirken Kuzey Kore tanımlanamayan bir mide hastalığı salgını ile uğraşmaya başladıkları haberi geldi.

Kim Jong-un'un sağlık uzmanlarının kolera ve tifo olabileceğini düşündüğünü yeni hastalığı denemek ve kontrol altına almak için ise karantina uygulamasını emrettiği bildirildi.

Ülkeler COVID-19 ile mücadale ettikten sonra hastalık ile vedalaşmaya hazırlanırken Kuzey Kore ülkesinden dünyayı endişelendiren haberler geliyor.Pyongyang yönetimi kısa süre önce covid-19 vakaları ile mücadale ettiklerini kabul etmesinden çok bir zaman geçmeden tanımlanamayan bir mide hastalığı salgını ile boğuşuyor.Tüm dünyada gözler Kuzey Kore'ye çevrilirken ülkeden söz konusu hastalık ile ilgili gelecek en ufak bir açıklama bile çok önemli.

HASTALIK İÇİN KARAR KARANTİNA
İngiliz Mirror gazetesinin haberine göre Kuzey Kore lideri sağlık ekibi uzmanlarıın kolera veya tifo gibi bir hastalık olabileceği düşündüğü ve yeni hastalığı denemek ve kontrol altına almak için ise karantina kararı uygulamasını emretti.

Liderin 15 Haziran Çarşamba günü ise salgın ile mücadele edenlere yardım amacı ile etkilenen bölgelere ilaç sevkiyatı yaptığı kaydedildi.

HASTALIK HAKKINDA ÜLKENİN BİLDİĞİ

Tanımlanamayan bu hastalık için ülke "entrik hastalık" olarak tarif ediyor.Bu tarif edilen hastalık insandan insana yiyecek veya sudan bulaşıp yayılabiliyor.Entrik hastalık gastrointestinal sistemi enfekte ediyor.

Gelen haberler, Kuzey Koreli yetkililer kanalizasyon ve diğer atık malzemeleri dezenfekte etmeye başladıklarını belirtti.Diğer bilgi ise yetkililerden "tüm sakinler için yoğun taramanın" yanı sıra karantiların uygulandığını da sözlerine ekledi.

Geçen aylarda Kuzey Kore ülkesi henüz belirlenemeyen bir semptom ile milyonlarca vatandaşların "yüksek ateş" vakası ile mücadelete ettiklerini açıkladıktan sonra ülke genelinde olağanüstü hal ilan edilmişti.Küresel sağlık uzmanlarının bu konuya bakış açısı ise kişilerin henüz test edilmemiş kovid-19 vakaları olduğuna inanmıştı.Hükümet kanadında ise yüksek ateş yaşayan vantandaşlarının "en ciddi ulusal acil durum" olarak nitelendirmiş ve kontrol atlına alınması için ise ülke çapında karantina uygulamıştı.

16 Haziran Perşembe gününde ülkede 26 binden fazla yüksek ateş vakası raporlara eklendi.Bu sayı nisan sonundan bu yana ülke genelinde kaydedilen toplam hasta sayısı ise 4.56milyona dayandı.

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ