Müteahhid ifaesinde Site Sakinlerini Suçladı

Gaziantep'te yıkılan Ayşe-Mehmet Polat Sitesi müteahidi Mehmet Akay'ın ifadesi ortaya çıktı.Binanın dönemin mevzuatına uygun şekilde inşa edildiğini öne süren Akay site sakinlerini suçladı ve "İnşaat bitiminden sonra dairelerde ikamet eden kişiler tarafından altyapı çalışması yapılmış. Bunun sitenin temeline zarar verebilecek nitelikte olduğu kanaatindeyim" şeklinde savunmasını yaptı.

Gaziantep bölgemizde yıkılan Ayşe-Mehmet Polat sitesi müteahhidi ve fenni mümessili Mehmet Ertan Akay Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütlen soruşturmada "taksirle ölüme sebebiyet verme" ve "imar kanuna muhalefet" suçlarından tutuklandı.

Edindiğimiz savcılık ifadesine göre ;

Sitenin yapımına 1995'te yapmaya başladıklarını ve 1999 yılında bitirdiklerini belirtti.Gaziantep bölgesinde 25'den fazla yapı yaptığını aktaran Akay 2010 yılında ise eşinden ayrılıp İstanbul'a yerleştiğini bildirdi.Sonrasında İstanbul Bilirkişisi Bölge Kurulun'da inşaat mühendisi bilirkişisi olarak görev yaptığını kaydetti.

Akay tamamlanan sitede ne işçilik nede malzeme konusunda herhangi bir yanlış kullanımının olmadığını ve bunun söz konusu dahi olmadığını aktardı ve dönemin mevzuatına göre uygun inşaa edildiğini savundu.

AKAY SİTE SAKİNLERİNİ SUÇLADI

Yapımında herhangi bir kusurunun olmadığını iddia eden Akay ifadesinde şunları anlattı:

"Site bloklarının zemin katı yani sadece kolonların olduğu, duvarların olmadığı bölüm o dönemin mevzuatına uygundu. Hatırladığım kadarıyla 1999 yılında sitenin bulunduğu bölgede kanalizasyon, su ve elektrik tesisatı bulunmamaktaydı. Dairelerde ikamet eden kişiler tarafından inşaat bitiminden sonra altyapı çalışması yapılmış. Bunun sitenin temeline zarar verebilecek nitelikte olduğu kanaatindeyim. Söz konusu sitede hiç ikamet etmedim. Siteyi yaptığımız tarihlerde herhangi bir inşaat işine başlamak için mühendis veya şantiye şefi olmasına gerek yoktu. Yaptığımız sitede inşaat çavuşu kimdi hatırlamıyorum."

Edindiğimiz bir diğer bilgiye göre Akay binanın yapıldığı zamanlarda zemin analizi şartı olmadığını ifade etti ve binada satik proje sahibi olarak adının geçtiğini ancak hayatı botunca statik proje yapmadığını dile getirdi ve ifadesine şunları kaydetti.

"Arkadaşlar 'senin adın olsun' dediler. Üzerinden uzun zaman geçtiği için adım böyle geçmiştir diye tahmin ediyorum. Statik projeyi yapanları hatırlamıyorum. Ben deprem olduktan sonra hakkımda soruşturma yapılıp yapılmadığını öğrenmek için 11 Şubat'ta saat 09.00 sıralarında savcılığa gittim, hakkımda herhangi bir soruşturma yürütülüp yürütülmediği hususunda bilgi edinmeye çalıştım ancak öğrenemedim, evime döndüm. 1,5 saat sonra gelen polisler evden aldılar. Kaçma düşüncem olmadı. Aksine ben kendi isteğimle adalete teslim olmak istedim. Kusurum olduğunu düşünmüyorum."

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ