Rus Milyonerler Ülkelerini Terk Ediyorlar

Rusya Ukrayna savaşını başlatmasının ardından yaptırımların etkisi her geçen gün farklı şekilde haberlerimize yansıyor.Ülke ekonomisini ve zengin nüfusun da etkilendiği ortamda yaptırımlar el konulan mal farklıkları hesapları dondurulan ve işlem durumlarını kısıtlayan yaptırımlar zenginleri de bir hayli düşündürmüş durumda.Bu yıl Rusya'dan büyük bir "zengin kesim göçü" bekleniyor.

Henley Global raporuna göre 15 bin zengin'in ülkeyi terk edeceği konuşuluyor söz konusu haber batı kanadında " Zenginler Putin Rejimine Yüz Çeviriyor " başlığı ile duyuldu.

Avrupa ve ABD yaptırımlarının tam ortasında olan Rusya bu yıl 15 binden fazla zengin bir kitlenin ülkeyi terk edeceği konusu ile gündemde.Yaptırımların her geçen gün yenisi eklenen Rusya'da işler gittikçe zorlaşıyor.

Londra Merkezli araştırma şirketi raporuna göre 2019 yılında yapılan milyoner zengin göçü yaklaşık üç katına denk geliyor.

NE ABD NE AB ROTA BAE
Büyük resim'e uzaktan baktığımızda dünya genelinde ülkelerini terk eden zenginlerin ilk durakları ABD ve İngiltere olarak biliniyor.Ancak yayımlanan rapora göre Ukrayna savaşından sonra Rus Oligarkların rotarını diğer ülkelere çevirdikleri görülüyor.

Yapılan bir diğer genelleme ise Rusyadan göç edicek olan Oligarkların bir numaraları varış noktalarının Birleşik Arap Emirlikleri(BAE) olarak tahmin ediliyor.

Rus Oligarkların kendilerine uygulanmalarını bekledikleri yaptırımlar nedeni ile savaş karşıtı tepkiler nedeni ile Batılı ülkelerden çekinmesi Birleşik Arap Emirlikleri'ni Rusyanın odağı haline getirdi.

Edinilen bir diğer bilgiyi göre zenginlerin tercih ettikleri diğer ülkeler ise Avustralya,Singapur ve İsrail.

Rus zenginlerinin tahmini yaşam merkezleri Malta,Mauritius ve Monaco'yu tercih edebilecekleri düşünülüyor.

Malta son 10 yılda Avrupa'nın zengin göçü açısından değil genel servet artışı açısından da başarılı bir tercih oluyor.

UKRAYNA CEPHESİNDE DE DURUM FARKLI DEĞİL
Savaş diğer cephesinde de durum Rusyadan farklı değil ülkede bulunan zenginleri de ülkelerini terk etmeleri ile karşı karşıya kalıyor.Bu yıl içerisinde 2.800 milyonerin Ukraynayı terk etmesi bekleniyor.Bu ortaya çıkan rakam ülkedeki zenginlerin neredeyse %42'lik kısmını temsil ediyor.

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ