Süleyman Soylu : Kökünü Kurutma Operasyonu Başlatıldı

Diyarbakır merkez olmak üzere 11 ilde uyuşturucu satıcılarına yönelik "Kökünü Kurutma" operasyonu başlatıldı.Operasyonu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün sabah 04:00'te startını verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun dün sabah 04:00 sularında startını verdiği "Kökünü Kurutma" operasyonu başlatıldı.Düzelenen operasyonda edinilen bilgiye göre 292 şüpheliye ait olduğu belirlenen 205 adreste aramalar gerçekleştirildi.

Çoğunluğunda metanfetamin olduğu tespit edilen satıcılardan aralarında 2 baroniçenin de olduğu 213 kişi gözaltına alındı.

Durumu değerlendiren Bakan Soylu, "Operasyonumuz 'Kökünü Kurutma Operasyonu' önemi şurdadır; Hem baronlar hem baroniçeler hem narko terör hemde sokak satıcıları,bütün hepsi 21 Eylül'de başlayan Narko Alan projemizin akabinde tek tek tespit edilmiştir.Diyarbakırımızı uyuşturucu açısından zehirlemeye çalışan en tepe yöneticiler olmak üzere, baronlar ve baroniçeler başarılı bir şekilde gözlatına alınmışlardır.Kalanları da gözaltına alınacaklardır" ifadelerini kullandı.

TAKİP 8 AY SÜRDÜ

İran'da üretildiği tespit edilen sentetik uyuşturucuların diğer sınır illerinden Diyarbakır bölgesine getiren ve çevre illere dağıtımını sağlayan örgüt üyeleri tek tek tespit edildi.Uyuşturucu madde ticaretinde kadınları çocukları ve sokak satıcılarını da takibe alan ekip üyeleri ve yardım eden herkesi yakın takibe aldı.

Operasyon gününe kadar 243 kilo esrar ve türevi,10 kilo 467gram metanfetamin,34gram kokain,10 uyuşturucu hap,5gram eroin,1 adet tabanca ve üç adet hasas terazi ele geçirildi.

Gözatlına alınan 184 şüpheliden ise 64'ünün tutuklandığı biliniyor.

Şüphelileri 8 ay süren titiz çalışma sonucunda örgütün en üst yönetiminde olduğu tespit edilen 2 kadın elebaşnının bulunduğu ve sevkiyatları para transferlerinin bir kısmının bunların üzerinden yapıldığı tespit edildi.

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ