Ukrayna Rusya Arasında Kırım Köprüsü Konusu

Rusya Ukrayna savaştında her geçen gün farklı konuların konuşulduğu ve gelişmelerin yaşandığı sıcak bir bölge.Ukrayna askeri istihbaratı Rusya ile Kırım'ı bir birine bağlayan kırım köprüsü hakkında çok gizli bilgileri ele geçirdiklerini ve bir numaralı hedefleri haline geldiğini bildirdi.
Bunun cevabı Kremlinden çok sert oldu.Yapımı için milyar dolarlar harcanan köprü hakkında eğer hedef alınması halinde Başkent Kiev'i bombalayacaklarını duyurdu.

HEDEF KIRIM KÖPRÜSÜ
Ukraynanın eline gerekli askeri ekipmanların geçmesi durumunda bir numaralı hedeflerinin Kırım Köprüsü olacağını açıkladı.Stratejik bir öneme sahip olan köprü aynı zamanda Rusya için çok önemli bir bağlantı.Yapımına milyarlarca dolar harcayan ülke aynı zamanda Rusya ve Kırım'ı birbirine bağlıyor.
Köprü 19km uzunluğunda ve Avrupanın en uzun köprüsü olarak biliniyor.

Rus takviyelerini kesmek için bu göbek bağını koparmak zorundayız

Ukrayna General'i Dmytro Marchenko köprü hakkında çok net konuştu.Bir numaralı hedeflerinin Kırım köprüsü olduğunu ve Moskovanın Ukrayna topraklarına askeri malzeme sevkiyatı için de bu köprüyü kullandıklarını bildirdi.General Dmytro Marchenko devamında ise "Rus takviyelerini kesmek için bu göbek bağını koparmak zorundayız" dedi.

Ukrayna'nın elinde önemli belgeler var

Rusyada Kırım köprüsünün güvenliği Putin'in güvencesi altında olduğu konuşuluyor.Kremlinden sözcüsünün yaptığı açıklama ise Rus birliklerinin köprü üzerinde tam kontrole sahip olduklarını vurguladı ancak Ukraynadan gelen açıklamalar ise köprü hakkında önemli belgelere ulaştıklarını iddia ediyor.
Ukrayna askeri istihbaratının ele geçirmiş olduğu 300 sayfalık belgenin şu an için doğruluğunun tespit edilmesi mümkün değil.Ancak belge içeriğinde köprü hakkında çok önemli ve kritik bilgilerin yer aldığı tahmin ediliyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov köprüye saldırmaları halinde KİEV'i bombalayacaklarını açıklayarak Ukraynayı açık açık tehdit etti.
Peskov aynı zamanda Ukrayna'nın köprüyü zaten hedef aldıklarını bildiklerini açıkladı ve köprü ile ilgili Rusyanın tam kontrolü olduğunu ve tüm güvenlik önlemlerinin alındığını açıkladı.

ABD tarafından gönderilecek olan askeri ekipmanların yanı sıra yüksek menzilli füzelerin konusunda yapılan açıklamalar ise ABD tarafından gönderilen füzelerin Rus hedefleri üzerinde kullanılmayacağı konuşuluyordu.

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ