Yeni Seçim Tarihi Erdoğan'a Sunuldu 14 Mayıs

Türkiye 2023 seçimine gün gün yaklaşırken seçim tarihi ile ilgili tarih gündem yarattı.Erken seçim çağrılarını muhalefet her zaman dile getirirken atılan iddia Ankarayı'da hareketlendirdi.Hükümetin erkene alınmış seçim olarak harekete geçtiği belirtilirken 2023 seçimi 18 Haziran tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin 14 Mayıs'a alınması gündemde ve tartışılıyor.

İktidarın erken seçime veya erkene alınmış seçime kapıları kapattığını herkes biliyor.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Erken seçim kararı alması için parlementoyu feshetmesi lazım,son uygulamara göre o zaman kendisi aday olabiliyor.Dolayısıyla zamanında seçim olacaktır gibi açıklamalar yapıyor ama aslında erken seçim olacak.Erdoğan da aday olacak ve biz onu inşallah hep birlikte emekli edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

KASIMDA SEÇİM YOK
Muhalefet kanadından her fırsatta erken seçim için hükümete yüklenen ve hükümetin de erken seçimin olmayacağını her fırsatta belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Kasım ayı ortaya atılan iddialarla ilgili "Kasımda seçim yok,seçim önümüzdeki yılın haziranında,kendini oraya hazırla.Sen aday mısın değil misin onu açıkla ya da adayını açıkla" demişti.

SEÇİM İDDİALARI ANKARAYI HAREKETLENDİRDİ
Başkent Ankara'da özellikle bu hafta yaşanan hareketlilik erken seçim ihtimalinin daha çok dile getirilmesine yol açtı.

CHP SÖZCÜSÜ: ANLAŞILAN YA FAİZLERİ ARTIRACAKSINIZ YADA ERKEN SEÇİM KARARI ALACAKSINIZ
Yazın da ihtiyaç duyulabilecek ödemeleri garanti altına almak adına ek bütçe yasa tasarısı sunulması CHP sözcüsü Faik Öztrak: "Anlaşılan ya faizleri artıracaksınız.Yada erken seçim kararı alacaksınız" paylaşımında bulundu.

Akşenerden: Tüm iller hazırlıklı olsun talimatı
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener toplantıları ve parti faliyetlerini hızlandırırken il başkanlarına olası herşey için "tüm iller hazırlıklı olsun" talimatı verirken,Cumhurbaşkanlığını bırakın,partimizi birinci parti yapma hedefimize odaklanın ifadelerini kullandı.

ERKEN SEÇİM ERDOĞAN'A SUNULDU
Muhalefetin erken seçim çağrılarına her geçen gün hız verirken iktidar cephesinde ise yeni seçim tarihi konuşulmaya başlandı.Ak Parti yönetiminde ise seçimin öne alınması ile ilgili öneriler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletildi.

İddialara göre 18 Haziran 2023'te yapılması öngörülen seçim tarihinin 14 Mayıs 2023 olarak belirlendi.
Haziran ayında sınavların ve yaz tatilinin olması böyle bir kararın alındığı yönünde.

İkinci turun ise 2 Temmuz pazar günü yapılması planan ikinci tur da öne çekiliyor.Buna göre seçimlerin ikinci tura kalması durumunda Mayıs ayı sonuna yeniden sandığa gidilecek.

Tüm hakları saklıdır. ASIR GAZETESİ